Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm

Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm to miejsce stworzone z myślą o osobach zmagających się z problemami natury estetycznej i medycznej oraz tych, którzy cenią sobie młody wygląd niezależnie od wieku. Wykonujemy szeroki wachlarz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii oraz kosmetologii.

Gabinety WellDerm w Warszawie i Wrocławiu

W naszych gabinetach czekają na Państwa doświadczeni lekarze medycyny estetycznej, lekarze dermatolodzy, kosmetolodzy oraz personel medyczny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Główne przyczyny powstawania trądziku u dorosłych

26 Stycznia 2018

W Polsce nadal panuje błędne przekonanie, że trądzik, to wyłącznie choroba dotykająca nastolatków w okresie dojrzewania. Warto jednak zaznaczyć, że z trądzikiem zmagają się również osoby w dojrzałym wieku. Zdarza się, że trądzikowe zmiany skórne przechodzą samoistnie, jednak w niektórych przypadkach pozostawiają po sobie nieestetycznie wyglądające ślady. Jakie są główne przyczyny powstawania trądziku u osób dorosłych i jak sobie z nim radzić?

Zaburzenia i zmiany hormonalne

Okres dojrzewania to specyficzny czas, w którym człowiek przechodzi przez tzw. burzę hormonalną. Wpływa ona nie tylko na psychikę, ale i wygląd. Zwiększenie produkcji hormonów płciowych odpowiada za zmianę sylwetki oraz, w większości przypadków, powoduje przykre zmiany skórne. Na powstawanie trądziku wpływ ma duża ilość hormonów męskich (androgenów), które silnie stymulują pracę gruczołów łojowych. Dziewczęta obserwują pojawienie się wykwitów trądzikowych na krótko przed miesiączką, ponieważ w tym okresie dochodzi do obniżenia poziomu estrogenu i progesteronu we krwi. Nieprawidłowości hormonalne mogą być również przyczyną powstawania trądziku w wieku dojrzałym. Istnieje wyraźna współzależność pomiędzy zespołem policystycznych jajników, a pojawieniem się na skórze zmian trądzikowych, dlatego poza trądzikiem, u kobiet występują również zaburzenia miesiączkowania.

Niewydolność gruczołów łojowych

Gruczoły łojowe odpowiadają przede wszystkim za ochronę włosów i skóry przed niszczącym działaniem środowiska zewnętrznego. Do realizacji tego zadania produkują sebum, jednak kiedy wytwarzają go za dużo, to gruczoły wyprowadzające łój zostają zatkane. W takich przypadkach dochodzi do interakcji bakterii beztlenowych z sebum, a w konsekwencji do pojawienia się krostek, zaskórników oraz grudek. Warto również wiedzieć, że reakcje zapalne mogą być powodowane szeregiem innych bakterii, np.: grzybami, paciorkowcem lub gronkowcem.

Stres

Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że stres odgrywa istotną rolę w powstawaniu trądziku. W trakcie jego doświadczania zakończenia nerwowe pobudzają gruczoły łojowe do zwiększonej produkcji sebum.

Bądź na bieżąco z informacjami

WellDerm-logoWszelkie prawa zastrzeżone © 2020
Wykonanie: