Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm

Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm to miejsce stworzone z myślą o osobach zmagających się z problemami natury estetycznej i medycznej oraz tych, którzy cenią sobie młody wygląd niezależnie od wieku. Wykonujemy szeroki wachlarz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii oraz kosmetologii.

Gabinety WellDerm w Warszawie i Wrocławiu

W naszych gabinetach czekają na Państwa doświadczeni lekarze medycyny estetycznej, lekarze dermatolodzy, kosmetolodzy oraz personel medyczny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Kiedy wykonać badanie skóry głowy czyli trichoskopię?

19 Czerwca 2019

Skóra głowy to miejsce szczególne na ciele człowieka z wielu względów. Po pierwsze jest największą zewnętrzną powłoką ciała człowieka. Po drugie pełni niezwykle istotną funkcję ochronną. To z jej pomocą nasz organizm broni się przed negatywnym wpływem środowiska, nadmiernym promieniowaniem czy chociażby wszechobecnymi drobnoustrojami. 

Jakie są najczęstsze choroby skóry głowy?

Zanim zajmiemy się badaniem skóry głowy najpierw powinniśmy omówić najważniejsze problemy, a więc choroby, które powiązane są z tą partią ciała. Te schorzenia mogą przytrafić się każdemu z nas. Choroby skóry głowy występują są niezależne od płci i występują w różnym przedziale wiekowym. Co więcej właśnie ta partia ciała jest bardzo wrażliwym miejscem, a zarazem idealnym środowiskiem rozwojowym dla zakażeń.

Duża ilość receptorów, ciepłota miejsca, ponadprzeciętna wrażliwość tego miejsca w połączeniu z nieodpowiednią dietą i stylem życia oraz zaniedbaną higieną osobistą mogą sprawić, że na głowie pojawi nam się spory problem. Z długiej listy chorób warto wymienić m.in takie jak: łojotokowe zapalenie skóry głowy, grzybice, łuszczycę, łupież, wszawicę czy chociażby łysienie. 

Jak leczyć skórę głowy?

W tym przypadku to choroba determinuje sposób leczenia skóry głowy. Ważne jest jednak stosowanie się do podstawowych zasad higieny:

  •  Myjąc się używajmy odpowiednich szamponów
  • Starajmy się unikać kosmetyków, które mogą mieć w składzie substancje podrażniające
  • Warto jest stosować kosmetyki pochodzenia naturalnego
  •  Pamiętajmy o regularnym nawilżaniu skóry głowy

Prawidłowa higiena jest bardzo ważna, ale jeżeli choroba się u nas rozwinęła w grę wchodzi tylko i wyłącznie jej leczenie. Podstawę stanowi tutaj badanie skóry głowy i zdiagnozowanie problemów, które jej dotyczą. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty ?

Podstawowa diagnostyka skóry głowy daje nam możliwość poznania przyczyny problemu. Podczas pierwszej wizyty specjalista przeprowadzi z nami wywiad. Zapyta z pewnością o to w jaki sposób dbamy o głowę, jaką pracę wykonujemy, jak wygląda nasza aktywność fizyczna. Kolejne pytania powinny być już bardziej szczegółowe - w którym miejscu pojawiły się zmiany, może też zapytać o kolor skóry, to czy swędzi czy nie, czy objawy się nasilają.

W następnym etapie lekarz powinien dokonać własnej obserwacji, sprawdzając czy skóra jest szorstka, czy posiada może wypuklenia na powierzchni i jakich są rozmiarów. W niektórych przypadkach niezbędne będzie wykonanie dodatkowych badań zaleconych przez specjalistę jak testy alergiczne, badanie krwi itp.

Czym jest trichoskopia?

Nieco innym typem badania skóry głowy jest trichoskopia. Jest to typ nieinwazyjnego badania, które pozwala nam ocenić stan skóry głowy. Z drugiej strony trichoskopia analizuje także włosy i ich strukturę. Badanie trychologiczne wykonuje się za pomocą dermatoskopu - urządzenia, które jest w pewnym sensie połączeniem lupy z latarką - oczywiście w dużym uproszczeniu. Dermatoskop jest niezbędnym narzędziem do skutecznej diagnostyki dermatologicznej ponieważ daje nam możliwość rozpoznania choroby skóry na bardzo wczesnym etapie. Jest to szczególnie ważne w przypadku czerniaka. 

Nowoczesny dermatoskop wykonuje serię zdjęć skóry. Fotografie wykonane za jego pomocą wysyła się do laboratorium, gdzie poddawane są szczegółowej analizie. Wyniki badania pacjent otrzymuje zazwyczaj do 14 dni, ale w szczególnie trudnych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu. Trichoskopia jest więc badaniem, które umożliwia analizę skóry głowy już na poziomie naskórka i górnych warstw skóry właściwej za pomocą wykonania odpowiednich powiększeń.

Trichoskopia - wskazania, przygotowanie do zabiegu, efekty

Wspomnieliśmy już, że trichoskopia jest badaniem bezinwazyjnym. W związku z tym nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Co więcej nie trzeba specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Po zabiegu nie wystąpią żadne podrażnienia. Efektem trichoskopii jest to, że dzięki niej zdiagnozujemy ze 100% pewnością przyczynę wypadania włosów. Oznacza to w praktyce tyle, że będziemy mogli pacjentowi zaproponować najlepszą dla niego kurację.
tagi:

    Bądź na bieżąco z informacjami

    WellDerm-logoWszelkie prawa zastrzeżone © 2020
    Wykonanie: