Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm

Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm to miejsce stworzone z myślą o osobach zmagających się z problemami natury estetycznej i medycznej oraz tych, którzy cenią sobie młody wygląd niezależnie od wieku. Wykonujemy szeroki wachlarz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii oraz kosmetologii.

Gabinety WellDerm w Warszawie i Wrocławiu

W naszych gabinetach czekają na Państwa doświadczeni lekarze medycyny estetycznej, lekarze dermatolodzy, kosmetolodzy oraz personel medyczny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Włókniaki twarde i miękkie – wiadomości ogólne

17 Stycznia 2018

Łagodne guzy nowotworowe nazywane są w terminologii lekarskiej włókniakami. Zazwyczaj przybierają one postać grudkowatych narośli i pojawiają się na różnych partiach ciała. Należy zdawać sobie sprawę, że włókniaki klasyfikowane są jako zmiany nowotworowe, ale w większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Bardzo często są one jednak problemem natury estetycznej. W takich przypadkach jedynym skutecznym rozwiązaniem jest ich usunięcie.

Przyczyny powstawania włókniaków

Przyczyny występowania włókniaków uzależnione są przede wszystkim od ich rodzajów. Włókniaki typu miękkiego, to najczęściej zmiany wrodzone. Zdarza się również, że pojawiają się one również u osób chorych na zespół Recklinghausena, razem z nerwiakami i nerwiakowłókniakami. Włókniaki typu twardego, to zmiany nabyte powstające na skutek ukąszenia, zranienia lub przebytego urazu.

Włókniaki miękkie

Włókniaki typu miękkiego zaliczane są do grona zmian rozrostowych tkanki łącznej. Przeważnie rozwijają się one w okresie życia wewnątrzmacicznego, ale mogą być również zmianami nabytymi. Powstawanie włókniaków miękkich nie jest zależne od wieku – mogą się pojawiać zarówno u dzieci, dorosłych, jak i osób starszych. Należy również wspomnieć, że występowanie włókniaków, jest obecnie bardzo powszechne. Ich wielkości i liczba może rosnąć nawet w okresie ciąży. Do charakterystycznych cech włókniaków miękkich zaliczyć należy chaotycznie rozmieszczone komórki oraz niezgodną morfologię tkanki łącznej.

Włókniaki twarde

Włókniaki twarde, podobnie jak włókniaki miękkie, są niegroźnymi nowotworami skóry. Zazwyczaj mogą znajdować się na różnych częściach ciała. Warto zaznaczyć, że tego typu zmiany nie mają tendencji do zezłośliwienia, ale stanowią duży problem natury estetycznej, zwłaszcza jeżeli znajdują się w widocznym miejscu skóry. Im mniejsza zmiana, tym łatwiej ją usunąć, dlatego bezpośrednio po zauważeniu na ciele niepokojących sygnałów, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Bądź na bieżąco z informacjami

WellDerm-logoWszelkie prawa zastrzeżone © 2020
Wykonanie: