Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm

Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm to miejsce stworzone z myślą o osobach zmagających się z problemami natury estetycznej i medycznej oraz tych, którzy cenią sobie młody wygląd niezależnie od wieku. Wykonujemy szeroki wachlarz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dermatologii oraz kosmetologii.

Gabinety WellDerm w Warszawie i Wrocławiu

W naszych gabinetach czekają na Państwa doświadczeni lekarze medycyny estetycznej, lekarze dermatolodzy, kosmetolodzy oraz personel medyczny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Woda i jej zbawienny wpływ na skórę.

5 Listopada 2019

Przekaz medialny jest jasny - woda ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Praktycznie codziennie słyszymy, jak ważne jest odpowiednie spożycie wody i jaki ma wpływ na nasz wygląd czy samopoczucie. Postanowiliśmy omówić tę problematykę i odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego należy pić dużo wody?


Jak woda wpływa na pracę organizmu?

Woda to niezwykle prosty związek chemiczny, który wyróżnia się tym, że jest powszechnie dostępny w przyrodzie (choć jej ilość maleje). Według wszelkich badań jest to substancja, która wypełnia nasze ciało w 60-70%. Woda jest bowiem istotnym elementem skóry, komórek i tkanek a także różnego typu narządów wewnętrznych, które bez niej nie mogą prawidłowo funkcjonować. 

Woda ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu - i jest na to wiele dowodów. Wystarczy zacząć od naszego samopoczucia. Kiedy jesteśmy słabo nawodnieni natychmiast odczuwamy zmęczenie. Często towarzyszy nam również poczucie senności, a w niektórych przypadkach także brak apetytu. Nawet proste fizyczne czynności wydają nam się niezwykle uciążliwe, wymagające sporego nakładu siły. Ogólnie rzecz ujmując - nic nam się nie chce i nie mamy na to siły. 


 Jaką rolę w organizmie odgrywa woda?

Nie ma reakcji metabolicznych, w których woda nie bierze udziału. Szacuje, się, że jeżeli utrata wody w organizmie wynosi 20-30% - jesteśmy w bardzo poważnym stopniu narażeni na śmierć. Chroniczny brak wody może doprowadzić do gorączki, a nawet utraty przytomności czy w skrajnych sytuacjach nawet drgawek. 

Regularne nawadnianie jest także równoznaczne z usuwaniem szkodliwych toksyn z organizmu. Woda odgrywa także niepodważalną rolę w transporcie wszelkiego typu składników odżywczych, które dostarczamy w postaci pożywienia do naszych komórek. Oznacza to, że dzięki niej prawidłowo funkcjonuje układ limfatyczny. 

Warto także wspomnieć, że woda ma istotny wpływ na regulację temperatury naszego ciała. Ponadto wpływa na prawidłowy PH i ciśnienia - stanowiąc 90% składu krwi. 


Wpływ wody na skórę i cerę ciała.

Wymienione wyżej zadania jakie spełnia wody wiąże się z określonymi efektami. Prawidłowe nawodnienie organizmu to m.in:

  • lepsza wilgotność, jędrność i elastyczność skóry;
  • zwiększona odporność na proces starzenia się;
  • staje się odporna na nadwrażliwość i utratę odpowiedniej kolorystyki;
  • redukcja stresu i nerwów związanych z codzienną pracą;
  • korzystny wpływ na proces odchudzania;


Dlaczego trzeba pić dużo wody?

Jeżeli dostarczymy do naszego ciała prawidłową ilość wody to z dużym prawdopodobieństwem możemy liczyć się z wieloma pozytywnymi skutkami. Po pierwsze poprawie ulegnie nasze samopoczucie - będziemy szczęśliwsi, bardziej wydajni w pracy. Opuści nas także senność i uczucie zmęczenia za dnia. W przypadku osób otyłych wzrost poziomu wody w organizmie pomoże także walczyć z tzw. “atakami cukru” - kiedy wydaje nam się, że musimy sięgnąć bo batona czy tabliczkę czekolady. Ponadto woda, podobnie jak zdrowy sen jest niezbędnym sprzymierzeńcem w walce z dodatkowymi kilogramami.

Po drugie nasza sylwetka, skóra, włosy i inne części ciała ulegną zdecydowanej poprawie od strony wizualnej. Woda w połączeniu z dostarczaniem do organizmu niezbędnych substancji odżywczych jest w stanie poprawić wygląd każdej partii naszego ciała. Chcesz mieć piękne paznokcie, włosy czy elastyczną skórę - pij dużo wody. Pytanie jeszcze jakiej wody i w ile? Już odpowiadamy.

W jakich porach i z jaką częstotliwością pić wodę?

W spożywaniu wody ważna jest regularność. Kiedy wstajemy warto także na “dzień dobry” wypić 0.5 l wody. Działa ona wtedy jak wysokojakościowe paliwo dla naszego organizmu - rozkręcając wszelkie procesy metaboliczne, które w nim zachodzą. Wodę dobrze jest pić regularnie. Nie ma jakichś praktycznych porad - przyjmuje się jednak, że szklanka wody na 60-90 minut będzie optymalnym rozwiązaniem. 

W przypadku wzmożonej aktywności fizycznej należy zwiększyć zapotrzebowanie na wodę w zakresie jej wykonywania. Dobrze jest np dostarczać niezbędnych elektrolitów podczas wypadów na siłownię czy basen. Dodatkowe nawadnianie związane jest z tym, że podczas dużego wysiłku fizycznego wydalamy z organizmu pot, a następnie mocz. Warto też pamiętać, że picie kawy powoduje odwadnianie się organizmu, dlatego kawoszom sugerujemy również zwiększenia zapotrzebowania na wodę - tak w razie “w”.


Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie na picie wody?

Są różne sposoby na obliczenia zapotrzebowania na picie wody. Na wstępie warto jednak wspomnieć, że nie ma czegoś takiego, że mężczyzna powinien pić 3 litry wody, zaś kobieta 2 litry. To są tylko ogólniki. Zapotrzebowanie na wodę każdy człowiek ma inny i decyduje o tym wiele czynników jak: rodzaj wykonywanej pracy, aktywność fizyczna, masa ciała, stopień otyłości itd. 

Lekarze sugerują, że kobiety powinny dostarczać do organizmu 2-2.5 litra wody dziennie, zaś mężczyźni 3-4 litrów. Skąd te różnice? Wynikają one z budowy ciała jak i jej masy. Po prostu faceci, mają większe zapotrzebowanie energetyczne dziennie niż kobiety. Mówiąc dosadniej “ruch” ciała kosztuje ich więcej wysiłku niż kobietę, przez co powinni więcej dostarczać wody, a także substancji odżywczych. 


Wzór na obliczenie dziennego zapotrzebowania na wodę:

Podstawa 1.5 litra + (mc x 20 ml) gdzie mc to masa ciała minus 20 kg


W przypadku mężczyzny o wadze 90 kg wygląda to więc tak:

1.500 ml + (90-20) x 20 ml) = 1.5 ml +70 x 20 ml = 1.5 ml + 1400 ml = 2.9 litra

W przypadku kobiety o wadze 60 kg wygląda to tak:

1.500 ml + (60-20) x 20 ml) = 1.500 ml + 40 x 20ml = 1500 ml +800 ml = 2.3 litraBądź na bieżąco z informacjami

WellDerm-logoWszelkie prawa zastrzeżone © 2020
Wykonanie: