Egzosomy już dostępne w Centrum Medycznym WellDerm w Warszawie, gdzie wykorzystujemy je w zabiegach regeneracji i odmładzania skóry. Ten biologiczny booster jest przełomem w biotechnologii komórkowej! Egzosomy mają wszechstronne działanie na kondycję skóry, od różnicowania komórek, przez produkcję kolagenu i elastynę i tworzenie nowych naczyń krwionośnych po działanie przeciwzapalne, gojące i normalizujące stan skóry. Wpisują się w trend na terapie pobudzające naturalne procesy regeneracyjne skóry i samoodnowę tkanek.
Egzosomy występują w płynach ustrojowych, konkretnie są pozakomórkowymi pęcherzykami produkowanymi przez komórki macierzyste. Te niewielkie nano-struktury są zaangażowane w komunikację między komórkami. Ich mały rozmiar sprawia, że docierają bez przeszkód do komórek, także odległych i wpływają na ich zachowanie. Można powiedzieć, że komórki reagują na sygnały egzosomów. Pod ich wpływem rozpoczynają intensywne procesy regeneracyjne. Egzosomy zawierają m.in. czynnik inicjujący produkcję białek, dlatego są wykorzystywane w stymulowaniu skóry do produkcji kolagenu i elastyny.
Egzosomy stosujemy w terapiach dermatologicznych, gdzie u pacjenta występuje AZS, trądzik, trądzik różowaty. Terapia egzosomowa wzmacnia skóry o obniżonych zdolnościach regeneracyjnych, wspiera gojenie ran i terapię blizn. W zabiegach odmładzających stosujemy egzosomy na zmarszczki, wiotkość skóry, zaburzenia barwnikowe. W zabiegach na skórę głowy egzosomy działają regeneracyjnie na uszkodzone i uśpione mieszki włosowe i pobudzają ponowny wzrost włosów.
Efekty zabiegów z wykorzystaniem egzosomów pojawiają się po ok. 6 tygodniach. Terapię można powtórzyć po 6-8 miesiącach.
Egzosomy podajemy w Centrum Medycznym WellDerm w Warszawie w formie mikronakłuwania. Za pomocą mikronakłuć tworzymy miniaturowe uszkodzenia i w ten sposób pobudzamy regenerację skóry. Jednocześnie wykorzystujemy mikrootwory i wtłaczamy w jej głąb regeneracyjne egzosomy. Dzięki technice mikronakłuwania wnikanie jest zwielokrotnione.
Na skórze pojawią się ślady po mikronakłuwaniu w postaci zaczerwienienia lub lekkiego obrzęku. Są one jednak krótkotrwałe, a zdolności regeneracyjne egzosomów przyspieszają procesy gojenia.
Egzosomy to struktury o potencjale przeciwzapalnym, regeneracyjnym i naprawczym. Wykorzystuje się je w terapiach odnowy skóry, ponieważ komunikują się one z fibroblastami, czyli komórkami, które odpowiadają za produkcje kolagenu. Egzosomy, mimo że są niewielkimi nano-pęcherzykami pozakomórkowymi, mają w sobie ponad 1000 peptydów i do 800 białek, a także zróżnicowane formy lipidów, antyoksydantów, enzymów, czynników wzrostu. Są w nich między innymi cytokiny, które oddziałują na system immunologiczny komórek skóry.
Egzosomy otrzymujemy z komórek macierzystych. Po oczyszczeniu i namnożeniu w warunkach laboratoryjnych stosujemy je w zabiegach odmładzających i regeneracyjnych. Egzosomy nie są komórkami i nie posiadają aktywnego DNA. Ponieważ nie zmieniają DNA komórki, nie są terapią genową, a ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne.