Masz trądzik i jesteś z tym sam/sama?

Zajmiemy się Twoja terapią!

Czujesz się odosobniony. Masz trądzik i jesteś z tym sam/sama? Rozejrzyj się dookoła! Fakty są takie, że prawie 90% nastolatków choruje na trądzik. Pamiętaj trądzik to choroba, jak każda inna. Po łacinie nazywa się acne vulgaris, czyli trądzik pospolity, co oddaje powszechność tego schorzenia. Leczy się ją od razu profesjonalnie, czyli u lekarza dermatologa. W Centrum Leczenia Trądziku krok po kroku zajmiemy się Twoja terapią – począwszy od diagnozy, leczenia, zabiegów wspomagających proces leczenia, aż po dobranie odpowiedniej pielęgnacji domowej.

Jak leczymy trądzik młodzieńczy?

Konsultacja lekarska

Trądzik młodzieńczy to choroba, która od samego początku powinna być leczona dermatologicznie. Widzisz pierwsze krostki? Działaj! To często tylko wierzchołek góry lodowej. W skórze opanowanej przez trądzik, przez cały czas rozwijają się, niewidoczne gołym okiem mikrozaskórniki. Pod wpływem nadkażenia bakteriami P.acne (to bakterie, które namnażają się w środowisku beztlenowym, w zaczopowanych zaskórnikach) oraz z powodu rogowacenia naskórka zamieniają się one w stany zapalne. Jeśli będziesz je na własną rękę wysuszać, wyciskać, smarować wypryski dziesiątkami różnych, często dziwacznych i niebezpiecznych specyfików, nie pozbędziesz się problemu. Nowe pryszcze będą powstawać w coraz to nowych miejscach. A agresywne pseudo-metody walki z kolejnymi wypryskami mogą zostawiać ślady w postaci blizn i przebarwień. A i tak nie wyleczą skóry!

Prawidłowa walka z trądzikiem nie polega na usunięciu tylko tych pryszczy, które widzisz na skórze. Aby pozbyć się problemu, lekarz dermatolog musi „naprawić” działanie całej Twojej skóry, zajętej trądzikiem. Ponieważ w czasie dojrzewania Twoja skóra – najczęściej w rejonie twarzy – pracuje nieprawidłowo.

Lepiej dla Ciebie, by trądzik zdławić w zarodku, dlatego nie zwlekaj z wizytą u dermatologa i nie czekaj na pogorszenie stanu twojej skóry. Leczenie będzie wtedy długotrwałe, a wygląd – tak przecież ważny w okresie dorastania – mocno ucierpi z powodu rozwoju choroby.

Kolejna wizyta

To normalne, że leczenie trądziku wiąże się z wizytami kontrolnymi, podczas których lekarz ocenia, jak Twoja skóra odpowiada na zastosowany sposób leczenia. Aby wyleczyć sposób pracy skóry, leki muszą być stosowane przez kilka, a czasem kilkanaście miesięcy. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie pokonać trądzik, a nie tylko zaleczyć jego objawy.

PAMIĘTAJ! JEDNA WIZYTA U DERMATOLOGA NIE LECZY TRĄDZIKU! ODWIEDZAJ CENTRUM LECZENIA TRĄDZIKU AŻ DO USTĄPIENIA ZMIAN!

Zgłaszaj się na wizyty kontrolne do dermatologa, nawet jeśli Twoja skóra już wygląda dobrze, bez zmian zapalnych czy zaskórnikowych. Pełna terapia uchroni Cię przed nawrotem choroby.

Może się zdarzyć też tak, w przypadku trądzików umiarkowanych i ciężkich, że metoda leczenia pierwszego wyboru nie zadziała na Twoją skórę. To nie znaczy, że nie znamy się na swojej pracy czy że popełniliśmy błąd! Światowe raporty na temat terapii trądziku podkreślają, że wybór terapii odbywa się drogą eliminacji, Gdy nie zadziałają antybiotyki miejscowe, stosuje się doustne. A gdy i one nie dają efektów, przechodzi do leczenia isotretinoiną.

To jest tak, że dopiero w trakcie zastosowania leku można określić, czy skóra jest podatna na daną terapię. Oczywiście ogromne doświadczenie specjalistów dermatologów pracujących w Centrum Leczenia Trądziku bardzo często pozwala nam dobierać trafne terapie niemal intuicyjnie, a tak naprawdę w oparciu o doświadczenie. Jednak nigdy nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć zachowania każdej skóry!

Jak wyglądają kolejne wizyty w Centrum Leczenia Trądziku?

 • Odbywają się średnio raz w miesiącu.
 • Opowiadasz nam o tym, jak skóra reagowała na przepisane leki, a także jaki wpływ miały na nią: dieta, tryb życia, cykl miesięczny oraz na zalecona przeciwtrądzikowa pielęgnacja domowa.
 • Lekarz wyciąga wnioski z Twoich obserwacji oraz zestawia je z badaniem stanu skóry. Jako pacjent jesteś dla niego ważnym źródłem informacji. Możesz robić notatki na temat przebiegu terapii.
 • Dowiadujesz się, jakie zabiegi pielęgnacyjne pomogą szybciej wyleczyć trądzik i lepiej znieść terapię .
 • Personel CLT pomoże Ci zmienić pielęgnację domową, jeśli ta, którą stosujesz, Ci szkodzi. Doświadczeni kosmetolodzy wiedzą, jakich składników szukać w kremach, tonikach, żelach myjących na trądzik, by Twoja skóra wyglądała dobrze.
 • Specjalista dermatolog często zmienia dawki leków, wycofuje część z nich, wprowadza nowe, a nawet całkowicie zmienia kurację. To normalne, ponieważ terapię trądziku dopasowuje się do pacjenta, poprzez działanie i obserwację!

Kontrola w trakcie terapii

Objawy trądziku minęły, ale to nie znaczy, że możesz zapomnieć o chorobie. Czeka Cię terapia podtrzymująca, no chyba że chcesz zmarnować osiągnięty sukces i wrócić do wyprysków. Naszym celem jest utrzymanie Twojej skóry w normie, bez nadprodukcji łoju skórnego i rogowacenia naskórka. Aby cieszyć się czystą skórą, dwa razy w roku odwiedzaj Centrum Leczenia Trądziku. Dostaniesz od nas wskazówki dotyczące pielęgnacji domowej oraz zabiegów prewencyjnych. Dla młodych skór skłonnych do trądziku zalecane są serie odpowiednich peelingów, które podtrzymują efekty terapii.

Co jeśli w trakcie leczenia trądziku skóra wygląda gorzej?

 • Wysyp wyprysków:
  Zacząłeś/zaczęłaś leczenie dermatologiczne, a trądzik zaostrzył się? Skóra wygląda gorzej, masz dosłownie wysyp wyprysków? No niestety, tak to może wyglądać na początku! Twoja cera oczyszcza się, czyli wszystkie niewidoczne mikrozaskórniki, które w przyszłości zamieniłyby się w widoczne zmiany, często zapalne i ropiejące, zaczynają się otwierać. W Centrum Leczenia Trądziku pomagamy, by proces ten był szybki i jak najmniej uciążliwy. Dostaniesz od nas wskazówki dotyczące pielęgnacji domowej. Zastosujemy specjalistyczne zabiegi, pomagające skórze w szybkim oczyszczeniu.
 • Sucha i podrażniona skóra z trądzikiem:
  Kolejny przejściowy objaw towarzyszący leczeniu trądziku to przesuszenie i podrażnienie skóry. Reaguje ona zaczerwienieniem i uwrażliwieniem na niektóre rodzaje leków. Musisz to przetrzymać, a my Ci w tym pomożemy. Najważniejsze! Nie przerywaj terapii, bo wrócisz do punktu wyjścia. Tymczasowe przesuszenie opanujemy za pomocą pielęgnacji nawilżającej, dedykowanej skórom trądzikowym. Polecimy Ci najlepsze dla Ciebie dermokosmetyki. Nawet jeśli będziesz się łuszczyć jak po peelingach, pamiętaj że to minie, a takie sensacje są tak naprawdę dobre dla Twojej skóry, pozwalają się jej oczyścić i wyzdrowieć.

Tego nie rób w czasie leczenia trądziku!

 • Nie smaruj skóry zbyt grubą warstwą leków. Zapytaj lekarza, ile dokładnie maści czy kremu masz nakładać na twarz. Zwłaszcza retinoidy charakteryzują się silnym działaniem, stosuj je z umiarem.
 • Nie przerywaj terapii, gdy widoczne wypryski zostaną zaleczone. Pamiętaj, że w skórze trądzikowej znajdują się mikrozaskórniki, niewidoczne gołym okiem. Je też musimy pokonać.
 • Nie zapominaj o nawilżaniu. Skóra trądzikowa w trakcie terapii dermatologicznej powinna być traktowana jak skóra wrażliwa i odwodniona. Wysuszanie zmian trądzikowych bez odpowiedniego nawilżania to błąd!
 • Nie omijaj mycia twarzy. Dwa razy dziennie oczyszczaj ją odpowiednio dobranymi preparatami.
 • Nie myj twarzy szczoteczkami, nie stosuj ziarnistych peelingów. Mogą one podrażniać skórę, przenosić bakterie w inne miejsca, a także zaostrzać objawy trądziku.
 • Nie lecz trądziku słońcem. W ciągu dnia stosuj odpowiednio dobrane filtry 50 SPF.
 • Nie wyciskaj! Samodzielne usuwanie wyprysków może doprowadzić do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego. Takie działania sprzyjają także tworzeniu się przebarwień pozapalnych.
 • Nie sięgaj po „cudowne” sposoby na trądzik opisywane w internecie. Możesz nie tylko pogorszyć sytuację. Niektóre pseudo-wynalazki są niebezpieczne dla zdrowia, wywołują też alergie.
 • Nie bój się pytać! Tylko w Centrum Leczenia Trądziku w ramach terapii zabiegowej otrzymasz możliwość skorzystania z bezpłatnej wizyty kontrolnej, w trakcie której rozwiejemy Twoje wątpliwości oraz odpowiemy na pytania. Po skończonej kuracji zabiegami pamiętaj o umówieniu się na wizytę kontrolną, aby ustalić dalszy „plan działania” (pielęgnacja podtrzymująca efekt, dalsze leczenie). Tylko w naszym centrum ta wizyta jest bezpłatna.
 • Nie zmieniaj lekarza, jeśli zastosowana metoda nie zadziałała w 100%. Leczenie trądziku u coraz to nowego specjalisty, oznacza tak naprawdę rozpoczynanie terapii niemal od początku.

Blizny potrądzikowe

Nasz cel to nie dopuścić do powstawania blizn potrądzikowych. Odpowiednio prowadzimy terapię, aby ich uniknąć. Jesteśmy dermatologami estetycznymi, obok zdrowia równie serio traktujemy wygląd skóry!

Jeśli już nabawiłaś/nabawiłeś się blizn, mamy zabiegi, które je wyleczą, to znaczy zminimalizują ich widoczność.

Pamiętaj, że najłatwiej jest nam zwalczyć świeże blizny. Proces modelowania się blizny trwa około roku, jeśli w tym czasie zastosujemy odpowiednie zabiegi, mamy szansę, by blizna upodobniła się do otaczającej ją skóry. Wczesna reakcja daje najlepsze i najszybsze efekty, terapia mniej też kosztuje. Oczywiście potrafimy leczyć również blizny wieloletnie, ale musisz się liczyć z tym, że potrwa to dłużej. Musimy bowiem najpierw na nowo pobudzić w skórze procesy przebudowy, które już się zakończyły po uformowaniu blizny.

W terapii blizn potrądzikowych stosujemy:

 • Peelingi chemiczne (TCA, roztworem Jessnera)
 • Mezoterapie osoczem bogatopłytkowym (PRP)
 • Mikronakłuwanie Dermapen
 • Mezoterapie substancjami aktywnymi wspomagającymi prawidłową regenerację
 • Wypełnienia blizn kwasem hialuronowym
 • Terapię ostrzyknięcia blizn kortykosteroidami
 • Krioterapię

Przebarwienia pozapalne

 • Nie chcesz przebarwień pozapalnych, które mogą tworzyć się na skórze w miejscu wyprysków? Przede wszystkim stosuj ochronę przeciwsłoneczną, pamiętając, że skóra trądzikowa w trakcie terapii wymaga maksymalnych filtrów SPF 50+. Nie zatykają one porów i nie utrudniają leczenia, ponieważ są to filtry opracowane dla skóry trądzikowej.
 • Jeśli zauważyłeś/ zauważyłaś przebarwienia, działaj! Za pomocą zabiegów specjalistycznych jesteśmy w stanie usunąć istniejące plamy potrądzikowe oraz zmniejszyć podatność skóry na tworzenie się przebarwień.

W terapii i prewencji przebarwień pozapalnych stosujemy:

 • Peelingi chemiczne (TCA, roztworem Jessnera, Perfect Derma Peel, Ferulac)
 • Cosmelan/Dermamelan

Jak leczymy trądzik młodzieńczy?

Zabiegi wspomagające:

 • Zabieg łagodzący podrażnienia Rosa
 • Nakłuwanie zmian
 • Oczyszczający zabieg Azelac System
 • Oczyszczający zabieg dyniowy

Peelingi chemiczne:

 • Płyn Jessnera
 • Peeling azalainowy
 • Peeling mlekowy
 • TCA 15%
 • TCA 35%
 • Peeling glikolowy
 • Peeling pirogronowy
 • Nakłuwanie zmian z peelingami chemicznymi
 • Płyn Jessnera + TCA 15%

Blizny potrądzikowe:

 • Dermapen
 • Płyn Jessnera
 • TCA 15%
 • TCA 35%
 • Ostrzykiwanie blizn Conjonctyl
 • Ostrzykiwanie blizn osoczem bogatopłytkowym PRP
 • Gem IPL
 • Wypełnianie blizn kwasem hialuronowym

Przebarwienia pozapalne:

 • Nomelan Cafeico
 • Peeling Jessner + TCA 15%


Pakiety/serie zabiegów:

 • Pakiet blizny
 • Dedykowane zabiegi

Zalecane zabiegi


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /modules/CGBlog/action.default.php on line 171