jednostka chorobowa, która leczona jest z dużym powodzeniem

Trądzik dorosłych

Sięgasz po przeciwzmarszczkową pielęgnację, a zaczyna cię męczyć dolegliwość, którą kojarzyłaś do tej pory z wiekiem nastoletnim?

Przede wszystkim zaakceptuj fakt, że trądzik nie jest schorzeniem, dotykającym tylko młodzieży. Statystyki mówią, że trądzik dorosłych dosięga 51% kobiet w wieku 20-29 lat i aż 33% między 30 a 39 rokiem życia. Schorzenie rzadziej dokucza po 40-tce, by zaniknąć po 50-tce w okresie menopauzy.

Trądzik dorosłych to jednostka chorobowa, która leczona jest z dużym powodzeniem. Ma odrębny, dedykowany protokół postępowania, a najlepsze efekty estetyczne daje leczenie w placówce, która łączy dermatologię ze specjalistyczną pielęgnacją.

Jak leczymy trądzik u osób dorosłych?

Konsultacja lekarska

Trądzik dorosłych to schorzenie, które od samego początku powinno być leczone dermatologicznie. Tylko wtedy masz szanse na całkowite pozbycie się problemu bez kłopotliwych pamiątek w postaci blizn i przebarwień.

Jak wygląda leczenie dermatologiczne?

W Centrum Leczenia Trądziku kompleksowo podchodzimy do terapii skóry z objawami trądziku dorosłych. Terapia koncentruje się na przywróceniu prawidłowego funkcjonowania skóry, w zależności od stadium za pomocą leków zewnętrznych lub doustnych, ale także pielęgnacji specjalistycznej i domowej.

  • Jeśli masz łagodny trądzik, który dotyczy ok. 80% wszystkich przypadków, zastosujemy leczenie dermatologiczne zewnętrzne oraz odpowiednią specjalistyczną pielęgnację w gabinecie.
  • Umiarkowane i średnie objawy wyleczymy za pomocą leków zewnętrznych i ogólnych wspartych zabiegami pielęgnacji specjalistycznej. 
  • W ciężkich przypadkach trądziku osób dorosłych, podejmiemy odpowiedzialne i bezpieczne leczenie isotretinoiną doustną, która szybko zmniejsza aktywność gruczołów łojowych i przywraca ich normalną pracę. 

Tego możesz się spodziewać podczas pierwszej wizyty: 

  • W trakcie pierwszej wizyty lekarz dermatolog wyjaśni mechanizm powstawania trądziku, który związany jest przede wszystkim z przerostem gruczołów łojowych, zaburzeniem rogowacenia naskórka i odpowiedzią organizmu na aktywność bakterii P.acne. 
  • Z doświadczenia wiemy, że pacjenci, którzy w trakcie pierwszej wizyty angażują się w zrozumienie mechanizmu trądziku, wzorowo poddają się terapii i odnoszą sukcesy w walce o zdrową skórę bez wyprysków. 
  • Pierwsza wizyta to moment, w którym poznasz pełen plan terapii. Jego wdrożenie będzie zależeć od reakcji Twojej skóry na pierwsze zabiegi wspomagające i leczenie dermatologiczne. Terapia trądziku przypomina wędrówkę po schodach, nie wystarczy zrobić jednego kroku, choć czasem niektóre stopnie można przeskoczyć. Specjalista dermatolog wyjaśni, jakie mogą być pierwsze reakcje skóry na rozpoczętą terapię. Dowiesz się, które objawy przejściowe trzeba cierpliwie znieść, aby potem cieszyć się z ustąpienia zmian trądzikowych. 
  • Ważnym elementem terapii trądziku dorosłych jest specjalistyczna pielęgnacja. Dlatego już na etapie pierwszej konsultacji lekarskiej pacjent otrzymuje plan zabiegów z zakresu pielęgnacji specjalistycznej. Nie jest to uzupełnienie terapii, lecz jej w pełni równoważny element. Doświadczony personel zabiegowy Centrum Leczenia Trądziku wykonuje zabiegi normalizujące rogowacenie naskórka i wydzielanie łoju skórnego, pracuje nad minimalizowaniem objawów pozabiegowych związanych z terapią dermatologiczną, kondycjonuje skórę, która przy trądziku osób dorosłych wymaga także zabiegów anti-aging, łagodzi przejściowe uwrażliwienie, zaleca specjalną pielęgnację domową. 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

  • Zgromadź jak najwięcej informacji na temat swojej skóry, obserwuj ją, a najlepiej zapisuj spostrzeżenia w formie kalendarzyka
  • Jeśli jesteś kobietą, zwracaj uwagę na związek między objawami trądziku a cyklem miesięcznym
  • Obserwuj reakcje skórne na stosowaną pielęgnację (wynotuj przed wizytą kosmetyki, które stosujesz lub które były używane w przeszłości i wywoływały określone zachowania skóry)
  • Jeśli leczyłaś/leś się dermatologicznie, wypisz nazwy stosowanych preparatów miejscowych i doustnych
  • Jeśli jesteś pod specjalistyczną opieką medyczną, leczysz się endokrynologicznie, ginekologicznie, kardiologicznie itd. i przyjmujesz leki, zabierz na konsultację dokumentację medyczną lub przynajmniej wynotuj obecnie przyjmowane leki.
  • Kobiety chorujące na trądzik dorosłych powinny być przygotowane do pytań o antykoncepcję hormonalną.
  • Spodziewaj się, że dermatolog zapyta Cię o tryb życia, dietę i ruch.

Dodatkowe badania! Nie wykonuj na własną rękę badań hormonalnych i nie rozpoczynaj terapii hormonalnej trądziku przy prawidłowych poziomach androgenów. W Centrum Leczenia Trądziku w razie potrzeby zlecimy odpowiednie badania i skierujemy Cię do współpracującego z CLT specjalisty endokrynologa. Pamiętaj, że leczenie hormonalne trądziku stosowane jest rzadko – zgodnie ze sztuką musi być poparte odpowiednimi badaniami, potwierdzającymi zaburzenia w poziomach hormonów androgenowych. Nieliczne pacjentki ze stwierdzonym hirsutyzmem lub/i zaburzeniami cyklu miesiączkowego są leczone endokrynologicznie, ale jest to promil przypadków.

Kolejna wizyta

Pierwsza wizyta w Centrum Leczenia Trądziku jest niezwykle ważna, ale pamiętaj, że przed Tobą wiele wizyt kontrolnych, w trakcie których specjalista dermatolog oceniać będzie odpowiedź skóry na zastosowaną terapię i modyfikować zastosowane leczenie, by doprowadzić do pełnego ustąpienia objawów. Pamiętaj, że przebieg trądziku zależy też od indywidualnych cech, często wrodzonych związanych na przykład z reakcją immunologiczną na stan zapalny czy z genetycznie uwarunkowaną wrażliwością gruczołów łojowych na hormony androgenowe. Na leczenie wpływ mają także bodźce zewnętrzne, które lekarz także musi uwzględniać w trakcie leczenia (pora roku i związane z nim zmiany klimatu, tryb życia, dieta, stres). Etiologia trądziku jest niezwykle skomplikowana i nie ma leku, który działałby na wszystkie czynniki związane z jego występowaniem. Stąd terapia dermatologiczna ma charakter złożony i zmienny w czasie.

JEDNA WIZYTA U DERMATOLOGA NIE LECZY TRĄDZIKU! CHCESZ ODNIEŚĆ SUKCES - REGULARNIE ODWIEDZAJ CENTRUM LECZENIA TRĄDZIKU AŻ DO USTĄPIENIA ZMIAN!

Ponieważ leczenie trądziku to proces, spodziewaj się, że lekarz może wielokrotnie zmieniać stosowane leki, ich dawki i połączenia. To jak najbardziej normalna procedura. Indywidualne reakcje skóry na substancje lecznicze są trudne lub wręcz niemożliwe do przewidzenia na starcie terapii.

Jak wyglądają kolejne wizyty w Centrum Leczenia Trądziku?

  • Check-up terapii trądzikowej odbywa się w CLT średnio raz w miesiącu.
  • Pacjent proszony jest o przedstawienie notatek z obserwacji skóry, najlepiej w formie kalendarza, gdzie uwzględnia stosowaną pielęgnację, sposób aplikowania kuracji dermatologicznej, wpływ bodźców zewnętrznych.
  • Dermatolog ustala z pacjentem kalendarz zabiegów wspomagających terapię trądziku dorosłych. Włączenie specjalistycznej pielęgnacji przyspiesza leczenie, często umożliwia również ograniczenie leczenia farmakologicznego do łagodniejszych leków.
  • Normalną procedurą jest modyfikacja terapii, zmiana leków, sposobu ich aplikacji. Dermatolog w trakcie kolejnych wizyt dopasowuje kurację do odpowiedzi skóry trądzikowej, włącza kolejne preparaty lub wycofuje część z nich. Częstą procedurą jest również całkowita zmiana kuracji. Nie należy się tym zrażać - tak właśnie leczy się trądzik dorosłych. Pacjenci, którzy rozumieją, że trądzik zależy w dużej mierze od indywidualnych reakcji immunologicznych, zdają sobie też sprawę z tego, że reakcje te są nie do przewidzenia. Terapię dopasowuje się do pacjenta poprzez działanie i obserwację.

PAMIĘTAJ!

Tylko lekarze specjalizujący się w terapii trądziku są w stanie wyciągnąć odpowiednie wnioski z rekcji skórnych na zastosowane leczenie. Jako pacjent jesteś dla nich źródłem niezwykle cennych informacji związanych z codzienną obserwacją skóry. Ale tylko lekarz dermatolog, wykorzystując specjalistyczną wiedzę i doświadczenie, może prowadzić leczenie trądziku aż do pełnego wyleczenia. Sukces zależy od uświadomienia sobie, że do czasu wycofania zmian musisz regularnie – raz w miesiącu lub wg zaleceń – zgłaszać się na wizytę.

Dobra informacja jest taka, że w trakcie terapii trądziku osób dorosłych możesz korzystać z zabiegów medycyny estetycznej o działaniu przeciwstarzeniowym.

  • W trakcie kolejnej wizyty specjalista wyjaśni Ci, które zabiegi są możliwe do przeprowadzenia lub wręcz wskazane dla poprawienia kondycji leczonej skóry (nawilżające mezoterapie, regenerujące zabiegi laserowe itp.)

Centrum Leczenia Trądziku kompleksowo zajmie się również pielęgnacją Twojej skóry. Personel zabiegowy CLT będzie kontrolować i modyfikować dla Ciebie pielęgnację domową, która ma ogromne znaczenie dla ustąpienia zmian. Niewłaściwe, komedogenne (zaskórnikotwórcze) kosmetyki wręcz prowokują pojawianie się zmian trądzikowych. Z kolei na przykład zbyt uboga w nawilżanie pielęgnacja może zaostrzać objawy uboczne terapii retinoidami.

Masz pytania, wątpliwości?

Tylko w Centrum Leczenia Trądziku w ramach terapii zabiegowej otrzymasz możliwość skorzystania z bezpłatnej wizyty kontrolnej, w trakcie której rozwiejemy Twoje wątpliwości oraz odpowiemy na pytania. Po skończonej kuracji zabiegami pamiętaj o umówieniu się na wizytę kontrolną, aby ustalić dalszy „plan działania” (pielęgnacja podtrzymująca efekt, dalsze leczenie). Tylko w naszym centrum ta wizyta jest bezpłatna.

Kontrola w trakcie terapii

Po ustąpieniu objawów dermatolodzy i kosmetolodzy CLT zaplanują dla Ciebie terapię podtrzymującą, niezwykle istotną dla wyeliminowana ryzyka nawrotu problemów trądzikowych. Przyjmuje się, że wyleczenie trądziku oznacza całkowite wyeliminowanie zmian oraz unormowanie pracy skóry, zwłaszcza produkcji łoju skórnego i rogowacenia naskórka. Utrzymanie skóry w dobrej kondycji bez ryzyka nawrotu trądziku wymaga kontroli dermatologicznej, która powinna być przeprowadzana dwa razy w roku. W tym okresie prewencyjnie dla skór skłonnych do trądziku zalecane są serie odpowiednich peelingów, które podtrzymują efekty terapii. Ich rodzaj, liczba i natężenie zależy także od oczekiwanych efektów anti-aging. W okresie remisji trądziku warto korzystać z zabiegów odmładzających i poprawiających jakość skóry, pamiętając cały czas o prewencji trądzikowej.

Blizny potrądzikowe

Zaburzenia bliznowacenia mogą ujawnić się wiele miesięcy po wygojeniu stanów zapalnych po trądziku. Dlatego w Centrum Leczenia Trądziku odpowiednio przygotowujemy skórę dermatologicznie, by już w trakcie terapii zmian trądzikowych nie dopuszczać do powstawania blizn i jak najwcześniej leczyć je, gdy wystąpią. Podczas modelowania blizny, które z reguły trwa około roku, w skórze zachodzą dynamiczne procesy naprawcze: organizm pobudza komórki skóry – fibroblasty, do produkcji kolagenu i elastyny, które mają tworzyć nową tkankę zabliźniającą uszkodzenie. Ważne, by w tym czasie zapewnić skórze odpowiednie warunki do wytworzenia jak najlepszej jakości skóry – czyli korzystać ze specjalistycznych zabiegów.

  • Peelingi w walce z bliznami potrądzikowymi to jedna z pierwszych metod, która może być zastosowana jeszcze na etapie walki ze zmianami zapalnymi. Peelingi chemiczne wygładzają blizny potrądzikowe i jednocześnie pobudzają kolagenogenezę. W terapii blizn sprawdzają się szczególnie serie peelingów TCA oraz roztworem Jessnera.
  • Skutecznym urządzeniem do walki z bliznami jest mikronakłuwanie, które także polega na tworzeniu w skórze mikrouszkodzeń w celu pobudzenia skóry do regeneracji. Procesy regeneracyjne wywołane za pomocą urządzenia Dermapen powodują, że organizm od wewnątrz wytwarza nową skórę, która zastępuje bliznę.
  • W Centrum Leczenia Trądziku dla likwidacji blizn łączymy mikronakłuwanie z mezoterapią w jednym zabiegu. Na blizny od razu nakładana jest substancja aktywna, która w trakcie nakłuwania wnika w głąb skóry. Stosujemy m.in. preparat z biodostępną krzemionką, która sprzyja regeneracji wiązań kolagenowych oraz zapobiega degradacji istniejącego kolagenu. Wypełnia również nierówności skóry.
  • Blizny potrądzikowe skutecznie wypełnia się gęstym, usieciowanym kwasem hialuronowym. Oczywiście jest to rozwiązanie czasowe, ponieważ kwas hialuronowy wchłania się i po pewnym czasie zanika, dlatego trzeba go regularnie uzupełniać (średnio co ok. 12 miesięcy). Jest to natomiast rozwiązanie niezwykle skuteczne, które stanowi dopełnienie innych metod, ponieważ pozwala się natychmiast pozbyć kompleksów związanych z widocznymi bliznami zanikowymi na twarzy, co jest problemem wielu pacjentów.
  • Po terapię sterydową blizn sięgamy, gdy mamy do czynienia z bliznami przerosłymi lub bliznowcami. Za pomocą serii iniekcji kortykostyredami hamujemy nadmierną kolagenogenezę, dzięki czemu blizna staje się mniej spoista i wyrównuje się z poziomem otaczającej ją skóry. Staje się też bardziej miękka.

Przebarwienia pozapalne

Trądzik dorosłych często zostawia po sobie przebarwienia pozapalne ze względu na zwiększającą się z wiekiem podatność skóry na nadaktywność melanocytów oraz z powodu charakteru zmian zapalnych. W trądziku osób dorosłych są one często rozległe i długo się goją. Aby zapobiegać tworzeniu się plam na skórze w miejscu wyprysków, należy przykładać się do terapii trądziku oraz stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną.

Świeże przebarwienia rozjaśniają peelingi chemiczne, stosowane w trakcie terapii trądziku. Rozjaśniająco działają m.in. peelingi roztworem Jessnera, TCA, The Perfect Derma Peel. W CLT rekomendujemy także peeling kwasem ferulowym, który kontroluje aktywność tyrozynazy, enzymu uczestniczącego w procesie powstawania barwnika skóry (melanogenezy) – hamuje proces nadprodukcji melaniny, czyli nie dopuszcza do powstawania przebarwień, a jednocześnie rozjaśnia plamy i plamki, które już się pojawiły.

W walce ze starszymi przebarwieniami, które obejmują nieregularnie większy obszar twarzy, najlepiej sprawdza się dwuetapowa terapia Cosmelan (lub Dermamelan), preparatem zawierającym substancje hamujące enzym wywołujący proces melanogenezy. Polega na jednym zabiegu w gabinecie i 3-tygodniowej terapii domowej. Metoda ma dodatkową zaletę, ze względu na obecność kwasów AHA w składzie reguluje pracę gruczołów łojowych i rogowacenie naskórka, działa również odmładzająco, co ma znaczenie przy skórze dojrzałej. 

Zabiegi wspomagające

  • Nakłuwanie zmian
  • Oczyszczający zabieg Azelac System
  • Oczyszczający zabieg dyniowy
  • Oczyszczanie manualne

Peelingi chemiczne

  • Płyn Jessnera
  • Peeling azalainowy
  • Peeling mlekowy
  • TCA 15%
  • TCA 35%
  • Peeling glikolowy
  • Peeling pirogronowy
  • Nakłuwanie zmian z peelingami chemicznymi
  • Płyn Jessnera + TCA 15%

Terapia blizn potrądzikowych

  • Mikronakłuwanie DermaPen
  • Płyn Jessnera
  • TCA 15%
  • TCA 35%
  • Ostrzykiwanie blizn Conjonctyl
  • Ostrzykiwanie blizn osoczem bogatopłytkowym PRP
  • Gem IPL
  • Wypełnianie blizn kwasem hialuronowym

Terapia przebarwień pozapalnych 

  • Nomelan Cafeico
  • Terapia depigmentacyjna Cosmelan/Dermaelan
  • The Perfect Derma Peel
  • Peeling Jessner + TCA 15%

Pakiety/Serie zabiegów

  • Pakiet blizny 

Przy leczeniu trądziku Wellderm poleca

ANTY-AGING przy leczeniu trądziku

Retinol

Pacjenci przechodzący terapię trądziku zyskują młodość? Tak jest, ponieważ witamina A i jej pochodne to podstawa w pielęgnacji skóry starzejącej się. Retinol często wykorzystywany w kuracji trądziku osób dorosłych wpływa na pogrubienie warstw żywych naskórka, na zmniejszenie warstwy zrogowaciałej, co daje efekt poprawy i wyrównania kolorytu skóry. Cera jest lepiej odżywiona, nawilżona i dotleniona, pozbywa się przebarwień. Z punktu widzenia terapii trądziku unormowanie rogowacenia zmniejsza podatność na czopowanie ujść gruczołów łojowych i powstawania zaskórników. W trakcie terapii retinolem lub kwasami retinowymi w naskórku wzrasta także liczba prawidłowych komórek, dlatego peelingi z ich użyciem są polecane osobom z objawami fotostarzenia oraz z nadmierną pigmentacją. Retinol jest w stanie wyciszyć aktywność melanocytów, produkujących nadmierne i nieprawidłowe ilości melaniny. A więc retinol jest podstawą terapii rozjaśniających przebarwienia, które są jednym z objawów starzenia.

Retinol ma ogromne znaczenie w terapiach anti-aging ze względu na jego wpływ na skórę właściwą, a zwłaszcza na udział w produkcji nowego kolagenu, odpowiadającego za napięcie, jędrność i elastyczność cery. Retinol zwiększając aktywność fibroblastów, wzmaga regenerację. Rozwiązuje jednocześnie kilka problemów starzejącej się skóry: redukuje zmarszczki, zwiększa napięcie i jędrność, niweluje przebarwienia, redukuje nadmierne rogowacenie naskórka i poprawia koloryt. Terapie witaminą A i jej pochodnymi wymagają specjalnej ochrony przed promieniami UV, wywołują zaczerwienienie i złuszczanie, ale ich działanie anti-aging warte jest tych niedogodności pozabiegowych. Zwłaszcza że to leczenie synergiczne, ponieważ redukuje również objawy trądziku.

Peelingi chemiczne

Skóra trądzikowa osób dorosłych wymaga regularnego złuszczania. Mechaniczne oczyszczanie skóry trądzikowej na własną rękę jest o tyle niebezpieczne, że najczęściej dochodzi do uszkodzenia skóry wokół zmian i powstają szpecące blizny czy przebarwienia. Lepiej złuszczać naskórek za pomocą odpowiednio dobranych peelingów chemicznych, które likwidują zaskórniki, niwelują przebarwienia pozapalne, normalizują pracę gruczołów łojowych i zmniejszą tendencję do rogowacenia naskórka. Jednocześnie zabiegi te działają odmładzająco, pobudzają syntezę kolagenu, zwiększają elastyczność i jędrność, spłycają zmarszczki, wygładzają powierzchnię skóry, a także nawilżają i dodają skórze zdrowego blasku.

Przy łagodnych zmianach trądzikowych pomocne okazują się zabiegi hydroabrazji, np. delikatnie oczyszczający Jet Peel. Zabieg pozwala pozbyć się starych i zrogowaciałych warstw naskórka, które wymieszane z łojem zatykają pory. Jet Peel pobudza także procesy regeneracyjne dzięki lepszemu dotlenieniu skóry oraz poprawia wchłanianie substancji aktywnych. Dodatkowo Jet Peel pod ciśnieniem wtłacza w naskórek wodę, nawilżając ją. 

Kwas TCA (trójchlorooctowy) występuje w stężeniach od 10% do 50%. W zależności od oczekiwanych rezultatów stosujemy odpowiednie stężenie preparatu i aplikujemy go w kilku warstwach. Peeling TCA nie tylko rozjaśnia przebarwienia pozapalne i spłyca blizny potrądzikowe, jego działanie anti-aging polega na wygładzaniu zmarszczek, pobudzaniu syntezy kolagenu i elastyny. Zabieg odświeża, regeneruje i rozjaśnia skórę. 

Roztwór Jessnera to mieszanina rezorcyny, kwasu salicylowego, kwasu mlekowego i etanolu. Stosuje się go przy skórze trądzikowej i łojotokowej, z nadprodukcją łoju (sebum), rozszerzonymi porami, szorstka i świecąca. Niweluje także niejednolity koloryt, przebarwienia, sprawdza się w przypadku spadku jędrności skóry. 

Peeling glikolowy ma działanie delikatnie złuszczające. Dzięki usunięciu nadmiaru warstwy rogowej dochodzi do odblokowania ujść gruczołów łojowych, a naskórek zaczyna intensywnie produkować nowe, młode warstwy żywej tkanki. Dodatkowo uzyskujemy spłycenie zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień czy powierzchniowe spłycenie blizn, ponieważ kwas glikolowy wpływa na wzrost produkcji kolagenu, odpowiadającego za napięcie i jędrność. Cera traci także ziemistą barwę i odzyskuje blask. Poprawia się wchłanianie kremów i innych substancji aplikowanych na twarz. 

Peeling mlekowy stosowany jest w terapii trądziku osób dorosłych, ponieważ ma działanie nawilżające, co jest niezwykle ważne w związku z występującym w trakcie leczenia wysuszeniem skóry. Kwas mlekowy ma również działanie łagodzące, przeciwzapalne, rozjaśniające i wygładzające. Należy do najłagodniejszych kwasów AHA o działaniu anti-aging. 

Peeling azelainowy stosuje się w leczeniu skóry trądzikowej. Szczególnie cenne jest jego działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Kwas azelainowy daje dobre rezultaty w leczeniu trądziku krostkowo-grudkowego i zaskórnikowego. Redukuje przebarwienia potrądzikowe i rozjaśnia koloryt. Stymuluje prawidłową keratynizację 

Peeling pirogronowy stosowany jest w terapii trądziku ze względu na to, że działa przeciwzaskórnikowo, bakteriostatycznie, a do tego zmniejsza warstwę rogową naskórka i reguluje wydzielanie sebum. Z punktu widzenia odmładzania działa rozjaśniająco na koloryt, wygładza powierzchnię skóry, zmniejsza widoczność porów skórnych, a także stymuluje powstawanie kolagenu na poziomie skóry właściwej. Kwas pirogronowy jest używany w terapiach ujędrniających i przeciwzmarszczkowych. Jego skuteczność w remodelingu skóry właściwej jest porównywalna do działania peelingu glikolowego czy TCA.

COSMELAND/DERMAMELAN

Terapia depigmentacyjna Cosmelan/Dermamelan jest bardzo często stosowana w terapii przebarwień pozapalnych po trądziku osób dorosłych. Zabieg gabinetowy, po którym pacjent przez 3 miesiące stosuje specjalną terapię domową, jest drogą do uzyskania gładkiej i alabastrowej cery bez nieestetycznych plam.

Jednolity koloryt cery to nie jedyna korzyść wynikająca z tej terapii. Cosmelan wykazuje także silne działanie antystarzeniowe. Zwęża pory skóry, niweluje powierzchniowe zmarszczki oraz stymuluje regenerację kolagenu, odpowiadającego za jędrność i elastyczność skóry. Ze względu na zawartość kwasu kojowego, fitowego, azelainowego, witaminy C oraz arbutyny krem Cosmelan 2 do użytku domowego świetnie sprawdza się w terapii trądziku w okresie remisji zmian. Ma działanie sebostatyczne, normalizujące, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ponieważ jednocześnie jest skutecznym preparatem anti-aging, wielu pacjentów trądzikowych stosuje ten produkt dłużej, jako podstawowy kosmetyk przeciwstarzeniowy np. na noc.

Zalecane zabiegi